Kozmická diéta

Po dobytí Mesiaca Americké ministerstvo obrany a Pentagon prezradili pre tlač tajomstvo, ktoré bolo dovtedy prísne tajné, tajomstvo diéty, na základe ktorej mali kozmonauti zostavený jedálny lístok. Výňatok z tejto informácie sa objavila aj v Maďarsku v novinách s názvom „Mi világunk“ (Náš svet). Tento článok mi dal 2. septembra 1985 o 10:00 hod. do ruky môj telocvikár pán Lajos Széles, vtedy som vážil 104 kilogramov, a celá trieda sa mi vysmievala.

Dodržal som všetky body, denne 30 minút som sa hýbal a o rok v septembri som nastúpil do školy s váhou 58 kilogramov. Dostal som vyznamenanie z telesnej výchovy, napriek tomu, že roky pred tým som bol z telocviku oslobodený. Na základe týchto zásad som zostavil aj Norbi Update program. Update1 tvoril skupinu potravín pod hranicou 10 bodov.

Tento článok som si uchovával 34 rokov, porozprával som sa s teraz už 78 ročným mojim učiteľom telocviku, ktorý je dodnes veľmi vitálny, a rozhodol som sa podeliť sa s Vami o tieto bodové hodnotenia potravín, keďže choroby z obezity v dnešnej dobe sú alarmujúce. Preštudovali sme si všetky publikácie NASA, a rozšírili sme o širokú škálu dostupných potravín. Pre nastavenie pomerov v rámci zdravého stravovania sme vychádzali z programu Národnej asociácie maďarských dietetikov OKOSTÁNYÉR® (pôv. názov: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsé­ge OKOSTÁNYÉR® programja), a pri stanovení bodov z jednotlivých hodnôt potravín, ako sú: sacharidy, tuky, vláknina, obsah bielkovín, glykemický index, a zároveň sme brali do úvahy aj všeobecné vzorce stravovacích návykov a množstvo konzumovaných jedál.

V ústach ľudí sa nachádzajú rezáky, očné zuby a stoličky. Tieto zuby ako aj ostatné časti gastrointestinálneho traktu sa prispôsobili počas evolúcie pre všežravú alebo zmiešanú výživu. Musíme konzumovať tak živočíšne ako aj rastlinné potraviny, aby náš organizmus dostal všetky živiny, ktoré sú potrebné pre ľudské telo.

Je pre mňa dôležité vyzdvihnúť, že jednostranné stravovanie môže byť škodlivé pre náš organizmus, môže to viesť k rôznym civilizačným chorobám. Potravinová tolerancia sa vyvíja do 3 roka detí, ktoré je možné zničiť už v priebehu 2 rokov. Preto je veľmi dôležité, aby potraviny, viažúce sa k nejakej alergii, sme konzumovali len na odporúčanie lekára. Vypočítali sme aj spotrebu sacharidov zo spálených kalórií počas výkonu športu, a doplnili sme vďaka pohybu získané body, ktoré je možné si z celkového počtu bodov odrátať. Takto vznikol program pre plnohodnotný životný štýl.

Kozmicka dieta

Vedecký odkaz:

Rodler Imre Új Tápanyagtáblázat, Medicina Könyvkiadó Zrt, 2005. Élelmiszer Kémia: Prof. Dr. Csapó János – Csapóné Kiss Zsuzsanna, Mezőgazda Kiadó, 2003.

NASA hivatalos archívum:
https://history.nasa.gov/SP-202/sess5.2.htm

NASA hivatalos archívum:
https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/20060018323.pdf

Der Spiegel 1969. február 24. (1969/9. szám):
http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-45793974.html

Na stiahnutie:

Kozmická diéta.pdf
Eshop
Kategórie